Porota 2020

text

Anneke Hudalla

Anneke Hudalla

Dr. Anneke Hudalla je ředitelkou studijního programu Evropské akademie v Berlíně a v minulosti pracovala v německém Spolkovém sněmu a Evropském parlamentu. V letech 2006 až 2010 publikovala jako redaktorka týdeníku Respekt řadu článků a reportáží z České republiky a sousedních států.
Daniel Brössler

Daniel Brössler

Daniel Brössler je redaktorem parlamentní redakce Süddeutsche Zeitung v Berlíně, v minulosti byl korespondentem tohoto deníku v Bruselu. Jeho novinářská dráha začala v roce 1993 v Bratislavě. Pro Německou tiskovou agenturu (dpa) informoval o prvních měsících po rozdělení Československa.
Petr Brod

Petr Brod

Petr Brod studoval po emigraci své rodiny z Prahy v roce 1969 v Mnichově, Londýně a Cambridgi (Massachusetts, USA) politologii, východoevropské dějiny a žurnalistiku. Později pracoval jako redaktor BBC v Londýně a pro rádio Svobodná Evropa v Mnichově, po roce 1990 pak jako zpravodaj a vedoucí redakce obou stanic v Praze.
Karel Hvížďala

Karel Hvížďala

Karel Hvížďala je novinářem a esejistou. Studoval strojařinu a později politické vědy a němčinu a německou literaturu. Od roku 1978 do roku 1990 žil v exilu v SRN, kde spolupracoval s RFE, Deutschlandfunkem, BBC.
Adam Černý

Adam Černý

Adam Černý Od roku 2000 až dosud komentuje mezinárodní politiku v deníku Hospodářské noviny s důrazem na Evropu. Předtím pracoval jako zahraničně politický komentátor ve zpravodajském magazínu Týden, v České televizi a jako vedoucí zahraničního zpravodajství v deníku Lidové noviny.

audio

František Černý

František Černý

František Černý působil od 90. let do roku 2001 jako československý a posléze český velvyslanec v Německu. Kvůli svému rodinnému původu nemohl za komunistického režimu zpočátku studovat a byl nucen pracovat v továrně. Později vystudoval na Karlově universitě v Praze germanistiku a bohemistiku.
Christoph Scheffer

Christoph Scheffer

Christoph Scheffer vystudoval v Marburgu obor psychologie a od roku 1986 působí jako novinář německé veřejnoprávní stanice Hessischer Rundfunk. V letech 1999 až 2004 byl rozhlasovým zpravodajem stanice ARD v Praze, v letech 2002 až 2004 vedl pražské studio ARD.
Bogna Koreng

Bogna Koreng

Lužickosrbská germanistka pracovala v letech 1992-2003 jako bilingvní novinářka na volné noze pro rozhlas a televizi na obou stranách hranice. Od roku 2001 moderuje lužickosrbský televizní magazín Wuhladko a od roku 2003 působí jako vedoucí trimediálního studia MDR v Budyšíně.
Libuše Černá

Libuše Černá

Libuše Černá se narodila v Praze a v roce 1977 přesídlila do Spolkové republiky Německo. Pracovala jako rozhlasová redaktorka stanice Radio Bremen a dnes je docentkou na Hochschule Bremen a ředitelkou literárního festivalu „globale° – Festival für grenzüberschreitende Literatur“.
Lída Rakušanová

Lída Rakušanová

Volná novinářka, pravidelně komentuje dění v Česku a v Německu v ČRo Plus, v ČT, korespondentka listu Passauer Neue Presse z Prahy. Od 70. let 1994 působila v Rádiu Svobodná Evropa v Mnichově, koncem 90. let byla členkou Koordinační rady česko-německého diskusního fóra. Je nositelkou řady ocenění, m.j.

multimédia

Peter Lange

Peter Lange

Dr. Peter Lange je od srpna 2016 pražským korespondentem ARD a Deutschlandradio. Na Svobodné univerzitě v Berlíně od roku 1979 studoval publicistiku, politologii a historii. Pracoval též jako zpravodajský redaktor u Rias Berlin a Deutschlandfunk.
Vojtěch Berger

Vojtěch Berger

Vojtěch Berger je redaktorem a editorem pro nezávislý odhalovací portál HlídacíPes.org. Dříve působil v Českém rozhlase jako zahraniční redaktor, několik let byl jeho stálým zpravodajem na Slovensku a v Rakousku.
Blanka Závitkovská

Blanka Závitkovská

Po studiu germanistiky v Praze, Berlíně a Vídni pracovala Blanka Závitkovská jako redaktorka a vedoucí produkce v pražském studiu německé veřejnoprávní televize ARD. Vedle toho působila jako dokumentaristka na volné noze.
Michael Hiller

Michael Hiller

Michael Hiller vystudoval v Chemnitz podnikové hospodářství/ strojírenství a poté pracoval u letecké společnosti Interflug v Berlíně a jako tiskový mluvčí v kombinátu NAGEMA v Drážďanech. Od roku 1990 je ředitelem saského zemského svazu Německého svazu novinářů (DJV).
Bára Procházková

Bára Procházková

Bára Procházková pracuje jako novinářka a moderátorka, v současné době působí jako vedoucí vydání ČT24.cz. Od roku 2004 pracovala jako redaktorka v Českém rozhlase a v týdeníku Respekt, působila také jako šéfredaktorka měsíčníku Bel Mondo.